

"Edukacja ekologiczna w szkołach Gminy Chełmek - 2015"

Warsztaty: "Ekologia w naszym domu".
Szczególowy opis zadania 1
1.Przeprowadzenie zajęć na temat podstawowych pojęć z zakresu ochrony środowiska
i zachowań proekologicznych oraz prostych doświadczeń.
2. Ankieta dla dzieci i rodziców przygotowana w ramach zajęć: postępowanie z odpadami
i ogrzewanie domów.
3.Przygotowanie publikacji "Zielony list” z instrukcjami dotyczącymi postępowania ekologicznego ze źródłami energii, spalaniem i segregacją.
4. Zredagowanie i przeprowadzenie ankiety wśród dzieci i dorosłych.
5. Przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami: „Czy list pomógł panu /pani w zrozumieniu problemu dotyczącego ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, czy wzrosła świadomość, że każdy z nas ma wpływ na poprawę stanu środowiska”.
6. Opracowanie wyników ankiety i upublicznienie w postaci prezentacji multimedialnej na stronach internetowych gminy oraz szkół




W czasie naszych zajęć stworzyliśmy zielony list, który został przez nas zaniesiony do domu dla naszych rodziców. Po zapoznaniu się z jego treścią rodzice mieli odpowiedzieć na pytania zamieszczone w ankiecie.
Test został przeprowadzony wśród 60 beneficjentów uczestniczących w realizacji zadań 1 i 3. Średnia punktów wśród analizowanej grupy to 11 Najwyższe wyniki uzyskały następujące osoby:
2 a - Julia Bontruk 13 pkt.
2 b - Sandra Piegzik 15 pkt
3 a - Natalia Legut 18 pkt
3 b -Mateusz Małecki 18 pkt
W ramach tego zadania zajęcia odbywają w czterech grupach prowadzonych przez następujących nauczycieli:
klasa I a - p. Renata Księżarczyk;
klasa I b - p. Dorota Pietrzyk;
klasa II a - p. Anna Filipecka - Legut;
klasa II b - p. Renata Banaś.
W dniach 8 i 9 czerwca 2015 uczniowie klas I i II gimnazjum uczestniczyli w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez eksperta, doktor Irenę Walentyńską. Podczas zajęć beneficjenci mieli okazję doświadczalnie sprawdzić jak związki siarki wpływają na organizmy żywe i wodę. Przy pomocy mikroskopu oraz lupy sprawdzali, jak zbudowane są porosty. Poznali skalę porostową i nauczyli się rozpoznawać porosty w terenie. Uczniowie wykonywali również prace plastyczne, diagramy oraz wywiady dla mieszkańców o tematyce ekologicznej.
Renata Księżarczyk